Eiropas piena ražotāji protestē Luksemburgā

act024.maijā uz Luksemburgu devās pārstāvji no visām Eiropas piena padomes dalībvalstīm, līdzi ņemot 14 dabiska lieluma govis dalībvalstu nacionālajās krāsās, lai skaidrotu, kāpēc ir nepieciešams apvienoties neatkarīgā piena ražotāju organizācijā un izveidot uzraudzības aģentūru, kas sekotu līdz notikumiem un izmaiņām piena tirgū.

„Tas ir priekšnosacījums ilgtspējīgai lauksaimniecībai patērētāju interesēs”.

4.maijā Briselē tika lemts, ka 3 nedēļu laikā – 24-25.maijā Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības komisija lems par Džeimsa Niholsona ( James Nicholson) ziņojumu, kas komentē Eiropas komisijas ierosināto tiesību aktu piena tirgū. Kā uzskata Eiropas Piena padomes piena ražotāji, pašreizējā projektā ir skaidri saskatāmi trūkumi un tas nespēs stiprināt ražotāju stāvokli piena tirgū, ko vēlas arī Eiropas Parlaments.

Tomēr, delegācijas no dažādām valstīm uzskata, ka ir labas izredzes uzlabot ziņojumu ar konkrētiem grozījumiem.

Pārstāvji uzsvēra, ka piena tirgus ir ļoti sarežģīts starptautisks tirgus, kura mērķis ir nodrošināt patērētājus ar augstas kvalitātes produktiem, kas ražoti ilgtspējīgās saimniecībās. Eiropas Savienībai ir jāveido sistēma, kas ļauj piena tirgum un tā dalībniekiem izpildīt šo funkciju.

Piena ražotāji brīdina, ka tuvojas jauna piena krīze, kas situāciju vēl pasliktinās un atņems iztiku zemniekiem. „Eiropas Parlamentam tagad ir iespēja investēt nevis dārgā „ugunsdzēsēju mašīnā” eksporta subsīdiju un intervences izskatā, bet gudros tiesību aktos un efektīvā, uzticamā piena ražošanas sistēmas radīšanā”.

Zemnieku delegācija izteica protestu arī pret ultra liberālo Eiropas tirdzniecības komisāra Kārļa de Guhta (Karl de Gucht) politiku. Beļģijas pārstāvis teica: „de Guhts iznīcina lauksaimniecības struktūras ar savu politiku „konkurētspēja pasaules tirgū par katru cenu”. Vienīgie, kas no tā gūs peļņu ir piena pārstrādes uzņēmumi un bankas.”

Pārskats no preses relīzes http://www.europeanmilkboard.org